• Plum@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    9
    arrow-down
    1
    ·
    2 days ago

    2.5 dozen = $20.39

    $20.39÷30= $0.68 per egg.

    The discount bulk store brand is still $8.16 per dozen where I am.

    • Majorllama@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      4
      arrow-down
      1
      ·
      2 days ago

      Eggs are 12 dollars a dozen near me.

      Good thing I know someone with chickens who sells her surplus eggs for 2 bucks a dozen lol

    • LandedGentry
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      3
      arrow-down
      1
      ·
      2 days ago

      Yeah idk where that number is coming from. I spent $8+ for a dozen the other days. It’s ridiculous.