Far more? From this article, updated today it says:
According to the latest annual report from the US Mint, each penny cost 3.7 cents to make, including the 3 cents for production costs, and 0.7 cents per coin for administrative and distribution costs. But each nickel costs 13.8 cents.
From this it seems pennys are 50% more expensive to make in comparitive value compared to a nickel.
Far more? From this article, updated today it says:
From this it seems pennys are 50% more expensive to make in comparitive value compared to a nickel.